Podíváme se na to, proč se někteří lidé anglicky bohužel nenaučí a proč to vzdají. Naopak, můžeme jít na to z opačné strany a podívat se, jak se anglicky naučit.
Někteří lidé se snaží naučit se anglicky za pár hodin. Opravdu si myslí, že to, co se děti učí pár let, oni jako dospělí zvládnou za pár hodin. A to snad ještě ve spánku.
Nechci nikomu, kdo je genius, odpírat možnost naučit se anglicky za pár hodin, třeba za jeden let letadlem z Vídně do Singapuru, ale my “normální” lidi, musíme projít běžným a někdy těžkým postupem.
Z čeho se to skládá, to opravdové učení a získání schopnosti umět anglicky?
Nebudu vyjmenovávat všechny důležité věci, protože je možná ani neznám. Ale na jednu důležitou věc se podívat můžeme.
Jde o to zvolit si správnou úroveň a tuto úroveň si udržovat. Co to znamená?
Jestli chcete například rozumět anglicky a přitom nerozumíte ani jediné anglické větě, pak není dobré poslouchat hned rodilé mluvčí, protože vás to může odradit. Doporučuji, dávat si pozor na ten váš pocit, kdy cítíte, že je toho na vás najednou moc.
Pokud cítíte, že ztrácíte radost z učení, v tom případě je dobré, vrátit se o kousek zpátky. Nebo si poslední kapitolu či dvě procvičit znovu.
Nebo jestli nechápete minulý čas, může to být proto, že ještě nemluvíte plynule v přítomném čase. Přítomný čas bychom měli dobře zvládnout ještě předtím, než se pustíme do času minulého. Chce to, procvičit si přítomný čas a až potom pokračovat dál. Chápete?
Občas u svých studentů narazím na to, že pořádně neznají základní gramatiku a nemají procvičená základní anglická slovíčka. Jako třeba sloveso "být." To je základní, ale těžké sloveso. V přítomném čase má anglické formy “am, is, are.” Ve spojení se zájmeny, otázkou a záporem, se to začíná komplikovat. Proto je důležité si toto sloveso dobře procvičit. Pak to komplikované není.
Nebo, když na vás někdo (nebo nějaká učebnice) vychrlí 30 nových slovíček a vy máte pocit, že je těžké se je rychle naučit, není to problém váš, ale je to problém té učebnice. Mě osobně by z 30 nových neprocvičených slovíček “šla hlava taky kolem.”
Tedy, prosím, udržujte vhodné tempo přiměřeně k vaší úrovni. Začátečník potřebuje jiná slovíčka, věty a spojení, než třeba pokročilý.
Hlídejte si vaše tempo a vaší úroveň angličtiny a na této úrovni pokračujte a procvičujte. Pak se posuňte dál.
Pokud toho na sebe naberete moc najednou, může se vám snadno stát, že to rychle vzdáte. A to by bylo škoda, protože angličtina není složitý jazyk. Já mám angličtinu rád a rád si s někým anglicky povídám.
Photo by Chor Tsang on Unsplash
Photo by Volodymyr Hryshchenko on Unsplash